Sommigen noemen Disney’s Dinosaur (2000) een ondergewaardeerde parel. Ik ben niet een van die mensen. Dinosaur haalt het niet bij de kwaliteit van de Jurassic Park-saga, maar scratched ook niet de itch van een goede animatiefilm. De visuals uit 2000 redden het anno 2025 gewoon niet, zeker in een film die verhaaltechnisch ook weinig te bieden heeft. Deze kun je helaas overslaan als je dinofilms aan het bingen bent.
PS: Dinosaur (2000) is wel marginaal beter dan The Good Dinosaur, maar dat zegt niet veel.
Waar gaat Dinosaur (2000) over?
Dinosaurus Aladar belandt per ongeluk als ei op een eiland met alleen lemuren. Hij wordt daar opgevoed door lemuur Plio en haar vader Yar. Plio’s jongere dochter Suri en Aladar groeien op als sibbelingen. (Tarzan much?)
Wanneer Aladar eenmaal volwassen is, wordt lemureneiland verwoest door meteorieten en moeten Aladar en alle lemuren vluchten. Onderweg naar een nieuwe woonplaats, komen ze een grote kudde dinosaurussen tegen en ontdekt Aladar dat hij een Iguanodon is.
Natuurlijk wordt Aladar meteen verliefd op de eerste de beste vrouwelijke Iguanodon die hij ziet. Laat dat nou net het zusje van de agressieve groepsleider Kron zijn. Kron en Aladar krijgen ruzie over het feit dat Aladar iedereen wil redden, ook de oudere en zwakkere dino’s die de groep vertragen. Ze moeten namelijk snel naar een vallei komen, voordat iedereen van de dorst sterft.
Lukt het Aladar om iedereen veilig naar die vallei te krijgen? Krijgt Kron zijn zin? Of wordt de groep door veel grotere problemen bedreigd, zoals vleesetende dinosaurussen…?
We moeten het helaas over Zini hebben
Plio is niet alleen de (pleeg)moeder van Aladar en Suri. Ze heeft ook een lemurenzoon van Aladars leeftijd. Ik denk dat deze Zini de comic relief moet zijn, maar het werkt gewoon totaal niet. Zini is wanhopig op zoek naar een partner en is te cringy om iets voor elkaar te krijgen. Want, je hebt natuurlijk een partner nodig, anders heeft je leven geen betekenis. Deze hele verhaallijn had er makkelijk uit gekund. Aladar heeft al genoeg banter met de rest van zijn lemurenfamilie en de oudere dino’s die hij probeert te redden.
Dinosaur (2000) is lelijk en oppervlakkig
Zelfs met de overbodige en cringy verhaallijn van Zini erin, heeft Dinosaur qua plot weinig te bieden. Het zijn gewoon dieren die rondreizen in een race tegen de klok. Ice Age (2002) doet het wat dat betreft een stuk beter. De personages van Dinosaur zijn eendimensionaal en de persoonlijke ontwikkelingen zijn ver te zoeken. Ook de voorspelbare romantiek laat je met je ogen rollen. Het is dus lastig om een band met de geantropomorfiseerde dino’s op te bouwen. Alleen Bruton, Krons rechterhand, doet iets interessants. Het found family aspect is best wholesome, maar dat is niet genoeg.
Natuurlijk moet je niet te veel verwachten van een animatiefilm uit 2000, maar Dinosaur aged ook qua visuals gewoon echt niet goed. De achtergronden zijn opgebouwd uit echte beelden en de dieren zijn er geanimeerd overheen geplakt. Dat contrast tussen echt en gemaakt, komt niet zo lekker uit de virtuele verf. Dan heb je hyperrealistisch water, maar wel lemuren met gigantische gifgele ogen. Nee bedankt.