Het was het jaar 1982 toen de eerste Tron film het licht zag. Critici waren niet erg enthousiast over de film. Wellicht dat de film toch zijn tijd wat ver vooruit was. Voor veel fans werd het echter een cultklassieker. In 2010 kwam er een sequel genaamd Tron: Legacy en nu draait Tron: Ares in de bioscoop met Jared Leto in de hoofdrol. Wat je kunt verwachten? Vooral visueel spektakel met een flinterdun verhaal.

Waar ging Tron ook alweer over?
In de eerste film heeft de innovatieve programmeur Kevin Flynn (Jeff Bridges) vijf videogames gemaakt voor de ENCOM corporatie, waaronder de hit Space Paranoids. De games worden echter gestolen door CEO Ed Dillinger (David Warner) die de MCP (Master Control Program) heeft gemaakt om te stelen wat hij wilde en Flynn niets meer te maken dan data om hem gevangen te houden in The Grid.
Flynn weet te ontsnappen en weet van Dillinger af te komen, waarna hij in de jaren 80 door de dood van zijn vrouw geïnteresseerd raakte in hoe tech de essenties van mensen kon blijven bewaren.
Waar gaat Tron: Ares over?
In de nieuwe film is Ares (Jared Leto) een digitaal persoon. Een huurmoordenaar die kan reizen tussen de digitale wereld en onze eigen wereld. Ares is gemaakt door Julian Dillinger (Evan Peters), kleinzoon van Ed Dillinger. Julian hoopt dat hij Ares en zijn andere digitale soldaten kan verkopen aan het leger en andere personen met minder goede intenties. Er is echter een probleem. De digitale soldaten blijven niet langer dan 29 minuten bestaan in de echte wereld. Er is een manier om de soldaten langer te laten leven, en dat is door het gebruik van de Permanence Code. Echter is Julian niet de enige die hier naar op zoek is.
Eve Kim (Greta Lee) is de huidige CEO van Encom en ze heeft het bedrijf gered van het faillissement door nieuwe spellen te maken. Om in de voetsporen van haar overleden zus te treden, gaat Eve op zoek naar de Permanence Code, een code die door Flynn gemaakt is. Het lukt haar, maar helaas komt Julian hierachter en zet hij alles op alles om de code in handen te krijgen. Echter heeft hij geen rekening gehouden met het feit dat zijn supersoldaat meer empathie lijkt te hebben dan hijzelf.

Een visueel spektakel
Laten we eerlijk zijn, je hoeft Tron: Ares niet te gaan kijken vanwege het verhaal. Die is namelijk flinterdun en een excuus om het visuele spektakel los te laten. De film doet qua verhaal denken aan een mix tussen Frankenstein en Terminator. Die eerste wordt ook uitgebreid geciteerd door Ares, terwijl hij langzaam maar zeker een bewustzijn aan het ontwikkelen is. We hebben natuurlijk wel eerder films gezien waarin AI bewustzijn ontwikkeld, maar het voelt nu relevanter dan ooit.
De personages voelen vaak wat vlak en vooral stereotyperend. Dat is geen groot probleem omdat de film an sich genoeg te bieden heeft om je te entertainen. Leto, of je hem nu mag of niet, doet het op zich prima als het titelpersonage. Hij is echter niet de uitblinker van deze film. Die eer gaat naar Jodie Turner-Smith als de kille soldaat Athena.
Wat Tron: Ares vooral te bieden heeft is een visueel feestje die vrijwel al je zintuigen weten te verwennen en overweldigen. In plaats van Daft Punk zijn het The Nine Inch Nails die de soundtrack hebben gemaakt, en die is zeer goed geslaagd. In iedere seconde wordt de actie op het scherm bijgestaan door een passend nummer dat door je trommelvliezen heen beukt. De film voelt meer als een verzameling aan ideeën en beelden dan een coherent verhaal, maar dat mag de pret niet drukken. Het is duidelijk dat het budget voor het grootste deel naar de visuele effecten afdeling is gegaan. Overal waar je kijkt is het pure spektakel die je ogen verwennen. Tron: Ares is modern, maar geeft ook genoeg knipogen naar de eerste film. Ideaal voor de echte fans die op zoek zijn naar easter eggs.

Conclusie
Tron: Ares is qua verhaal geen hoogstandje, maar visueel en auditief wel. Het is een film die je overweldigd met enorm veel bombarie, maar vooral in IMAX is dat genieten. En als we de post-credit scene mogen geloven, is dit niet de laatste keer dat dit visuele geweld op ons af gaat komen, want er komt zeer waarschijnlijk een deel 4 aan.

