Schrijver Chuck Tingle heeft een verrassende achtergrond. Hij schreef namelijk een enorme reeks erotica voordat hij succesvolle horrorschrijver werd. In 2023 kwam zijn horrordebuut Camp Damascus uit en in 2024 volgde Bury Your Gays.
Chuck Tingle is het pseudoniem van de anonieme auteur.
Waar gaat Bury Your Gays over?
Misha is een scenarioschrijver. Hij heeft een hoop films en series op zijn naam staan en is genomineerd voor een Oscar. Maar met deze nieuwe aandacht heeft zijn baas een idee om nog meer kijkers binnen te halen: hij moet in het volgende seizoen zijn hoofdpersonen vermoorden. Dat, of hij moet de verhaallijn aanpassen en de personages hetero maken. Misha is compleet ontevreden over dit voorstel en weigert zijn script te veranderen.
Met deze keuze heeft hij zichzelf tot doelwit gemaakt. Niet veel later komt hij een wel erg overtuigend personage tegen uit een horrorfilm die hij geschreven heeft. Het lijkt erop dat ze zijn echte leven in het tragische verhaal willen veranderen waarvoor hij zijn personages probeerde te behoeden.
De Bury Your Gays Trope
Waar dit boek mee start en ook in de titel naar verwijst, is de bury your gays-trope. Het verwijst naar de hoeveelheid keren dat personages die openlijk lhbt+ zijn doodgaan in tv en film. Vaak zijn verhalen over queer personages tragisch. Dit fenomeen komt oorspronkelijk door een regel in Hollywood dat films ‘moreel’ moesten zijn en historisch geen positieve kijk op queer personages mochten promoten. Schrijvers die alsnog lhbt+-personages wilden schrijven, konden dit alleen doen als deze personages aan het einde van het verhaal overleden waren. Hoewel dit nu geen regel meer is, komt het nog steeds vaak voor. Vaak gaat een personage dood vlak nadat hun seksuele oriëntatie bekendgemaakt is. Uit een onderzoek bleek dat van 1400 tv-series van over de hele wereld met queer vrouwen, trans en non-binaire personages maar vijf procent van de personages een gelukkig einde kreeg.
Op subtiele manieren verwijst het boek Bury Your Gays naar prominente media waarin dit het geval geweest is. Zo zullen de namen van de personages bij kenners van deze trope bekend voorkomen. De hoofdpersoon heet Misha, net als Misha Collins, die de hoofdpersoon speelt in Supernatural. Het personage dat Tingles Misha van hogerop uit zijn script moet schrijven heet Casey Lexa, een verwijzing naar de personages Clarke en Lexa uit The 100. Ook is de naam van Misha’s beste vriendin Tara waarschijnlijk een verwijzing naar Tara Maclay uit Buffy the Vampire Slayer.
Een spannend verhaal
Buiten de geweldige thematische samenhang is Bury Your Gays ook gewoon een erg goed verhaal. Het zit vol spanning, mysterie en actie. De toon is wat dramatisch en voelt bijna komisch, totdat er oprecht enge dingen gebeuren en de horror erg sterk overkomt. Vanaf het moment dat de horrorpersonages uit Misha’s films worden neergezet, is er een onheilspellende sfeer. Dat hij de personages schreef om zijn eigen trauma’s te uiten, versterkte dit alleen maar. Zowel letterlijk als figuurlijk wordt Misha door zijn verleden gevolgd. Hij moet vechten tegen het tragische lot waarvan hij zijn eigen personages wilde beschermen.
Deze elementen van het verhaal worden op een interessante manier naar voren gebracht. Zo zitten er verschillende flashbacks in naar Misha’s kindertijd. In deze flashbacks komen we meer te weten over de inspiratie achter zijn monsters, soms voor en soms pas nadat we de monsters zelf gezien hebben. Ook zitten er vreemde, in het begin lastig te plaatsen hoofdstukken in, die als een script geschreven zijn. Door deze verschillende elementen blijft het boek mysterieus en weet het je aandacht vast te houden.
Toen we richting de tweede helft van dit boek meer informatie kregen over wat er gaande was, was ik voor een moment teleurgesteld. Het antwoord op dit mysterie was iets wat niet heel erg binnen mijn eigen smaak past. Die teleurstelling was maar van korte duur, want dit deel van het verhaal was zo goed uitgevoerd dat het niet meer uitmaakte dat ik niet enthousiast was over het originele concept. Alles past heel goed bij elkaar en zelfs als je wat meer informatie hebt, blijft er heel veel spanning en nieuwe wendingen.
Andere problemen in Hollywood
Bury Your Gays geeft op een slimme manier kritiek op Hollywood. Niet alleen op het concept uit de titel, maar ook op veel andere dingen geeft het boek slimme kritiek. Andere onderwerpen die aan bod komen zijn bijvoorbeeld erasure, regenboogkapitalisme, sanitisation, stereotypen en gebrek aan diversiteit binnen representatie.
Ook is het boek enorm anti-AI. Na het lezen van Death of the Author eerder dit jaar was ik blij een boek tegen te komen dat wat kritischer was tegenover de implicaties van deze technologie. Waar we nu al zien dat Hollywood AI-personages neerzet, was dit ook een concept in Tingles boek. Al in het eerste hoofdstuk komen we erachter dat een recent overleden acteur via AI tot leven werd gebracht in een nieuwe film, en dit AI-personage is ook nog eens genomineerd voor een Oscar.
AroAce-representatie
Hoewel er al redelijk wat (voornamelijk Engelstalige) boeken te vinden zijn met AroAce-representatie (bijvoorbeeld Dear Wendy, Loveless, I Want to Be a Wall, Droom Weg), zijn aseksuele en vooral aromantische personages in tv en film enorm schaars. Op tv is dit een klein beetje aan het verbeteren (met bijvoorbeeld kleinere personages in latere seizoenen van Heartstopper en Sex Education en de geweldige Japanse serie Koisenu Futari), maar in films blijft het bij persoonlijke interpretaties en subtekst (van bijvoorbeeld I Watched the TV Glow (2024) of Little Women (2019)).
In Bury Your Gays wordt dit probleem ook genoemd en, net als met de andere problemen, worden zowel het probleem als de oplossing slim in de tekst verwerkt. Niet alleen door het probleem te noemen, maar ook door een belangrijk personage te hebben dat openlijk aromantisch en aseksueel is. Het personage in kwestie is Misha’s beste vriendin Tara. Tara is ongeveer 35 jaar en heeft naast haar seksualiteit een duidelijke persoonlijkheid en aanwezigheid.
Tegelijkertijd brengt Tara tekortkomingen van de hoofdpersoon op een subtiele manier naar voren. Misha is weliswaar een sympathiek personage, maar hij is niet altijd een goede vriend. Opvallend is dat hij bijvoorbeeld niet wist dat Tara graag reality-tv kijkt, terwijl op een later moment zijn vriend Zeke zelfs met Tara samen achter de tv zit. Het lijkt alsof zijn vriend meer interesse heeft in de hobby’s van Misha’s beste vriendin dan hijzelf. Ook op andere subtiele momenten wordt duidelijk dat Misha misschien minder aandacht aan Tara besteedt dan ze verdient. Gelukkig wordt dit op een mooie manier verbonden aan hoe Hollywood hetzelfde doet voor a-specs en laat Tara dit niet zomaar aan zich voorbijgaan.
Het einde
Dit boek is sterk in kritiek geven op Hollywood en gaat zelf in de tekst in tegen de tropes. Het einde past hier erg goed bij. Wel voelde het alsof het laatste gedeelte, nadat de actie voorbij is en waarin de consequenties van alles wat er gebeurd is duidelijk worden, wat snel ging. Het is geen open einde, maar sommige verhaallijnen worden een beetje weggewuifd. De hoeveelheid heftige en dramatische dingen die er gebeurd zijn, wordt daarmee lichtelijk ondermijnd. Ik denk dat het einde sterker geweest was als er iets meer ruimte was geweest om te kijken naar de impact van alles. Ook specifiek voor de hoofdpersoon zijn er nog wat vragen die onbeantwoord blijven.
Conclusie
Hoewel het zeker een uitdaging is met de breedte aan kritiekpunten, zou ik enorm graag een film- of tv-adaptatie van dit verhaal zien.
Chuck Tingles Bury Your Gays is een fantastisch horrorboek. Het boek blijft van begin tot einde spannend. Dit komt mede doordat de personages erg overtuigend zijn en je als lezer makkelijk met ze meeleeft. Alles in het boek zit slim in elkaar en vormt een sterke kritiek op de hebzucht van Hollywood en de filmindustrie, die voor problematische representatie zorgt. Of je nou geïrriteerd bent over tragische verhaallijnen van queer personages, het gebrek aan aro/ace-spec-representatie, regenboogkapitalisme, of gewoon een spannend horrorboek wilt lezen: Bury Your Gays is een absolute aanrader.

