Liefhebbers van de Efteling moeten één keer in hun leven bij Sprookjeswonderland langsgaan. Het is net alsof het geliefde pretpark uit Kaatsheuvel een jongere sibbeling in Enkhuizen heeft, waar de ouders na het succes van de Efteling vergeten zijn naar om te kijken. Je kunt zien dat er liefde en magie in Sprookjeswonderland zit, maar het onderhoud en de kwaliteit van sommige attracties… Verwacht geen thrill rides, maar wel unieke sprookjes die prima in Kaatsheuvel hadden gepast.

Wat heeft Sprookjeswonderland te bieden?
Het zal je niet verrassen dat je hier vooral aan het juiste adres bent voor sprookjes. In het Tijdhuis vertelt Vadertje Tijd je bijvoorbeeld meer over de seizoenen, maar er is ook een tovenaar wiens raaf een spreuk verpest en daarmee hun huis op tilt zet. In het kabouterdorp luister je bij elk huisje naar een uniek liedje over de bewoner en zelfs bij de Gelaarsde Kat kun je terecht voor een rap. Wanneer je een tempel binnengaat in een stijl die je niet helemaal kunt plaatsen, zitten daar allerlei primaten te wachten om voor jou een liedje te spelen, terwijl je door een touwparcour klautert.

Net als in de Efteling is er ook een carrousel, treintje, schommelschip, ronddraai-apparaat en oldtimerbaan, maar je kunt ook een rondje maken op de rug van een plastic pony (ja, volwassenen ook!). Daarnaast zijn er attracties waar alleen kinderen in mogen, zoals de Rattenvanger van Hamelen en de iconische Dobberbootjes in de vorm van lieveheerstbeestjes.

Niet alles is even geschikt…
Heb je toch kinderen mee en wil je die graag traumatiseren? Neem dan vooral een kijkje in de Hexpeditie (een heksenmuseum). Daar heb ik nog levendige jeugdherinneringen aan… De Zuiderzeemeermin heb ik dit jaar voor het eerst gezien en die past ook zeker in het rijtje van ‘dingen die ik niet per se in een kinderpark zou zetten’. Een zeemeermin die wordt afgevoerd in een kooi en daarna alle ketterij moet wegbidden? Nee, bedankt.

Daarnaast moet ik zeggen dat veel van de poppen die Sprookjeswonderland te bieden heeft, doodeng zijn. Kijk alleen deze zonnebloemen al. Ook de kabouters kunnen wel wat extra liefde gebruiken. De prullenbakken doen denken aan een hele trieste poging tot het Holle Bolle Gijs-effect, maar de heks er bovenop beweegt niet eens mee als je er wat weggooit… Een beetje investeren in de toekomst is wel op z’n plaats.

‘Voor uw en ons gemak, gooi het afval in de bak.’
Bewegende sprookjes
Naast simpele poppen die iets timmeren of ramen lappen, heeft Sprookjeswonderland ook complexere constructies. In Kasteel Violinde wordt een sprookje verteld waar ik nog niet bekend mee was, via verschillende semi-realistische scènes met bewegende levensgrote poppen. Je zit in het theater en achter het doek worden de scènes gewisseld, zodat je zelf kunt blijven zitten. Erg origineel! (En een stuk minder eng dan die zonnebloemen.)
De hele dag pret
Aan de grote speeltuin heb je als volwassene weinig, maar er is ook een kinderboerderij waar je naar cavia’s kunt kijken en geitjes kunt aaien. Lekker mindful. Ook heeft Sprookjeswonderland een aantal horeca-punten en souvenirwinkels. De souvenirs zijn niet erg bijzonder, maar ze verkopen ook cd’s met hun eigen Sprookjeswonderlandmuziek erop. Leuk om cadeau te doen aan een neefje, nichtje of buurkindje.

Sprookjeswonderland is leuk voor een dagje
Als Eftelingfan kon ik enorm genieten van het Tijdhuis, de Tollende Tovenaar en zelfs van deze prachtige scène over de Zuiderzeemeermin. Klein Duimpje en de Gelaarsde Kat bijvoorbeeld waren wat minder origineel, maar zeker als je geen verwachtingen hebt van Sprookjeswonderland, weet het je enorm te verrassen.
Kaartjes kosten maar 16 euro en het is op 20 minuten loopafstand van het treinstation. Ideaal! In één dag heb ik niet eens alles kunnen zien (de neefjes moesten naar bed), dus ik ga zeker nog eens terug.

